Ochotnicza Straż Pożarna - Kończyce Małe


W dniu 24.08.2005... Intensywne opady deszczu na Śląsku Cieszyńskim sprawiły, że w powiecie cieszyńskim rzeki przekroczyły stan alarmowy i w wielu miejscach wystąpiły z koryt. Głębokość rzeki Piotrówki, którą zwykle można wręcz przeskoczyć, wynosiła około 370 cm. W Kończycach Małych ewakuowana została jedna rodzina, zagrożonych było kolejnych kilka rodzin. Woda zalała pola uprawne, łąki, posesje oraz drogi z Cieszyna do Jastrzębia i z Pruchnej do granicy.

W Kończycach Małych, Zebrzydowicach i Marklowicach Górnych zalanych zostało około 53 zabudowań, głównie wzdłuż lewego brzegu rzeki Piotrówki. Przeprowadzono ewakuację ok. 30 osób (jednak część odmówiła ewakuacji i pozostała na miejscu). W Zebrzydowicach zalany został również cmentarz i pobliskie zabudowania parafii.

Według wstępnego szacunku dokonanego przez wójta gminy Zebrzydowice Andrzeja Kondziołka ogółem w gminie woda zalała około 7,5 km kw. gruntów.

Straż pożarna w związku zagrożeniem powodziowym odnotowała w sumie 347 interwencji, w których udział wzięło 76 zastępów Państwowej Straży Pożarnej, czyli 247 strażaków oraz 260 zastępów Ochotniczej Straży Pożarnej - ponad 1200 strażaków.

..::Zamknij okno::..

© 2005 by Czarny. All Rights Reserved