Ochotnicza Straż Pożarna - Kończyce Małe


W roku szkolnym 2007/2008 gmina Zebrzydowice przystąpiła do programu edukacyjnego pt. "Bezpieczne życie" przygotowanego przez Komendę Główną Państwowej Straży Pożarnej i Szwedzką Liga Obrony Cywilnej. Zakończenie programu odbyło się 3 czerwca na terenie szkoły podstawowej w Kończycach Małych, gdzie zebrały się dzieci ze wszystkich gminnych szkół. Uczniowie zaprezentowali wspaniały program artystyczny a na sam koniec odbył się praktyczny pokaz akcji ratowniczych w wykonaniu naszej jednostki OSP.


Dla przypomnienia... akcja "Bezpieczne życie" obejmowała dwa bloki tematyczne: "Odnaleźć Zgubka" i "Bezpieczny dom". Miały one na celu wyposażenie dzieci w praktyczne umiejętności na wypadek zagubienia się w lesie oraz nauczenie jak zapobiegać nieszczęśliwym wypadkom w domu i jak zwiększyć swoje bezpieczeństwo. Programem objęci zostali również nauczyciele z tych szkół.


Tworząc program "Odnaleźć Zgubka", Szwedzi wykorzystali doświadczenia amerykańskie i kanadyjskie. W 1981 r. w USA został opracowany pierwszy program edukacyjny przez autorów zainspirowanych tragicznym zaginięciem chłopca - zamarzł, zanim go odnaleziono.

"Odnaleźć Zgubka" to kurs mający na celu wyposażenie dzieci w praktyczne umiejętności na wypadek zagubienia się w lesie. Tytułowy bohater to mały, sympatyczny chłopiec, który zgubił się tam podczas zabawy. Dzięki temu, że wiedział jak postępować, przetrwał bezpiecznie aż do chwili nadejścia pomocy. Zajęcia mają na celu nauczenie dzieci kilku sztuczek "znajdź mnie łatwiej" - tak, aby można je było szybciej odnaleźć, gdy się zgubią.


Kurs "Kicia i Rufi" uczy jak zapobiegać nieszczęśliwym wypadkom w domu i jak można zwiększyć swoje bezpieczeństwo. Bohaterami ćwiczeń są rozważna kotka Kicia i trochę gapowaty, ale sympatyczny pies Rufi, który poprzez swoją niewiedzę wciąż stwarza niebezpieczne sytuacje. Na szczęście w pobliżu zawsze czuwa Kicia, która ratuje go z każdej opresji, a przy okazji uczy bezpiecznego zachowania. Kurs skupia się na zjawiskach, które według statystyk są najczęstszymi przyczynami nieszczęśliwych wypadków wśród dzieci.

Zdjęcia wykonał red. Crasher z portalu Zebrzydowice.net Cały przebieg z zakończenia programu eukacyjnego przeprowadzonego w SP w Kończycach Małych można zobaczyć pod adresem http://crasher1977.rajce.idnes.cz/bezpieczne_zycie_zakonczenie/

Materiał opracowany na podstawie programu edukacyjnego "Bezpieczne życie" przygtowanego przez KGSP i SLOC. Więcej na ten temat można dowiedzieć się bezpośrednio na stronie Komendy Głównej Straży Pożarnej

..::Zamknij okno::..

© 2008 by Czarny. All Rights Reserved